Plánujete expandovať 
a maďarský trh?

toto by ste o našom južnom susedovi mali vedieť

Maďarsko. Krajina, ktorú zrejme netreba bližšie predstavovať. Veď pre mnohých Slovákov je osvedčená nákupná i turistická destinácia. Povedomie o maďarskom trhu však tak rozšírené nie je. A popravde je to škoda, pretože v súčasnosti sa darí v Maďarsku viacerým slovenským firmám.

Náš južný sused je vo veľkej miere otvorený medzinárodnému obchodu. Pred plánovanou expanziou však treba dbať na viacero kľúčových vecí.

 

Aký je maďarský trh?

Maďarský trh predstavuje pre našinca pomerne veľký priestor. Podľa sčítania obyvateľstva z minulého roku má Maďarsko 9 700 000 obyvateľov. Ekonomika krajiny je postavená na exporte. Kľúčovým prvkom je preto automobilový priemysel a na neho naviazané dodávateľské služby. U našich južných susedov sa vyrábajú autá od automobiliek ako je Audi, Mercedes a Suzuki.

V Maďarsku je základná sadzba DPH až 27%, čo je najvyššia daň zo všetkých krajín EU. Existujú aj dve znížené sadzby 18% a 5%. Osemnásť percentná daň je napríklad na niektoré výrobky z mlieka. Päť percentná daň je povedzme na knihy a niektoré potraviny. Ak sa chcete dozvedieť viac o téme DPH v Maďarsku, odporúčame si prečítať tento článok.

Podiel predaja prostredníctvom e-shopov je na úrovni 5,3 %. Za posledné roky došlo k výraznému rastu e-commerce, ktorý je na úrovni 20 – 30%. Aj napriek tomu je na trhu iba zhruba 6 000 e-shopov. Len pre porovnanie, v prípade Čiech, ktoré majú zhruba rovnaký počet obyvateľov je to 40 000 online obchodov.

Za posledné roky výrazne rastú v Maďarsku platy. Vďaka tomu stúpa aj kúpna sila obyvateľstva. Zároveň sa zvyšuje pokrytie mobilným internetom a čoraz viac Maďarov nakupuje prostredníctvom e-shopov.

Preto sa očakáva, že príjem z e-commerce bude v roku 2021 viac ako jeden a pol miliardy eur. Strednodobý výhľad na rok 2025 je až dve miliardy eur. Najväčší segment v e-shopoch v Maďarsku je móda. Iba tento segment by mal tvoriť v roku 2021 tretinu príjmov z e-commerce.

Medzi najväčších online predajcov patrí Tesco, Vatera, eMAG, MediaMarkt alebo Bookline.

 

Pozor na maďarský temperament

Základným pilierom pri expanzii do Maďarska je pochopenie mentality tamojšieho obyvateľstva. V prvom rade považujú Maďari za dôležité vybudovať si dobré osobné vzťahy. Aj tú najlepšie rozbehnutú spoluprácu preto môže veľmi rýchlo zničiť nevhodná poznámka, ktorá urazí obchodného partnera.

Vytváranie dôverného vzťahu je dlhodobá záležitosť. Je dôležité snažiť sa o nadviazanie osobného kontaktu, buď stretnutím naživo alebo aspoň telefonátom. E-mailová komunikácia je pre našich južných susedov druhoradá.

 

Nástrahy maďarského trhu

Maďarský trh však v sebe neskrýva len veľký potenciál, ale aj množstvo nástrah. Podľa štatistiky 9 z 10 návštevníkov online obchodu ukončí objednávku tesne pred dokončením platby. Za najčastejšie dôvody tohto správania uvádzajú:

    • Zlé skúsenosti z minulosti
    • Nedôvera
    • Nedostatok informácií
    • Na prvý pohľad nespoľahlivý e-shop
    • Neznámy platobný portál

Niet divu, že pre viac ako polovicu zákazníkov je nakupovanie online frustrujúcim zážitkom.

Pri plnovanej expanzii na maďarský trh treba myslieť na vyššie uvedené fakty. Základným kameňom by teda mal byť moderný web prispôsobený pre potreby užívateľov. Ku každému produktu by malo byť čo najviac informácií a samozrejmosťou by mal byť aj prepracovaný zákaznícky servis, ktorý si dokáže vybudovať dôveru kupujúceho.

V Maďarsku vládne silný lokalpatriotizmus. Preto si treba dať obzvlášť veľký pozor na kvalitný preklad do maďarčiny. V rodnom jazyku našich južných susedov musí komunikovať aj zákaznícka podpora. S tým vám vieme pomôcť aj v našom call centre, kde ponúkame služby maďarsky hovoriacich teleoperátorov.

Maďarskí zákazníci stále preferujú platbu na dobierku. Na druhom mieste je platba kartou.

 

Silné postavenie google a porovnávacích portálov

Medzi maďarskými zákazníkmi má podobne ako na Slovensku silné postavenie google. Dôležité postavenie majú samozrejme aj sociálne siete (najmä facebook a instagram). Pri expanzii preto treba myslieť aj na kvalitne zvládnutú online marketingovú kampaň.

V rámci marketingu stále zohráva svoju úlohu aj reklama v denníkoch s celoštátnou pôsobnosťou, inzercia v regionálnych rozhlasových staniciach a účasť na špecializovaných výstavách.

Dôležitým zdrojom potenciálnych návštevníkov sú porovnávacie portály ako je Árgép.hu a Árukereső.hu. Svoje produkty preto treba propagovať aj na týchto platformách. Dobrá správa je, že druhý zmienený porovnávací portál patrí do rovnakej skupiny ako Heureka takže pre našincov môže byť práca s ním viac intuitívna.

 

Formy pôsobenia na maďarskom trhu

Na maďarský trh sa dá vstúpiť viacerými formami. Jednou z nich je priamym odosielaním tovaru alebo poskytovaním služieb priamo zo Slovenska. Oveľa častejšie si pri expanzii vyberajú podnikatelia možnosť otvorenia prevádzky v Maďarsku alebo priamo založením firmy v danej krajine.

Obyklovou formou obchodného zastúpenia je s.r.o. (“korlátolt felelősségű társaság“ skratka „kft.“). Základné imanie novej spoločnosti musí byť tri milióny forintov, čo je zhruba 8500€.

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram